Новини

Етнотуристичний маршрут, присвячений автентичним особливостям лемківської культури, відкрили у Тернопільській області.

Про це кореспонденту Укрінформу повідомила директор департаменту культури і туризму Тернопільської ОДА Світлана Байталюк.

«Особливість Тернопільщини у тому, що тут проживає етнічна група лемків, які мають свою самобутню культуру, зберегли давні народні традиції та звичаї. Все це цікавить багатьох туристів, гостей Тернопільщини, серед яких багато іноземних громадян із лемківським корінням. Тому й вирішили створити такий «ностальгійний» етномаршрут у Монастириську та околицях, де збережено унікальні зразки лемківської культурної спадщини», – розповіла Байталюк.

На апробацію маршруту запросили туроператорів, представників громад, активістів Всеукраїнського товариства «Лемківщина», журналістів.

Спочатку усі вони оглянули виставку давнього лемківського жіночого та чоловічого одягу та вишивки. Було й дефіле юних лемкинь із лемківськими «кривульками» – філігранними намистами. Також запрошеним на подію запропонували подивитися лемківський обряд «хусткування» – процес надівання хустки з нагоди тих чи інших важливих подій у житті жінок-лемкинь.

Але туристичною «родзинкою» етномаршруту стало відвідування музейного комплексу «Лемківське село».

«По суті, це унікальний і єдиний у світі музей лемківської культури. В ньому зібрано експонати, привезені українцями з різних теренів Лемківщини та подаровані для збереження звичаїв і лемківських традицій. Зібрали понад 3 тисячі автентичних лемківських речей вжитку та побуту, декору та мистецтва», – розповіла директор музейного комплексу Віра Дудар.

Також до музейного комплексу належать 6 експозиційних будиночків, які розташовані на Ватряному полі. Там представлена церковна вишивка, столярна, кравецька і гончарна майстерні, є і подвір’я ґадзи з села Мілик, експонати жителів із села Доброводів.

Лемківська культура стала основою нового туристичного маршруту на Тернопільщині / Фото: Олег Снітовський, Укрінформ

Відвідали перші учасники етномаршрурту й Ватряне поле, де, крім дерев’яних будиночків-майстерень, облаштовано лемківську капличку, дзвіницю і криницю. Там же, на лісовій галявині, де щорічно відбувається міжнародний культурно-мистецький фестиваль «Лемківська ватра», зараз будують меморіальний комплекс «Лемківське село».

В межах етномаршруту також передбачається відвідування двох місцевих храмів, в одному з яких можна поклонитися чудотворній мироточивій іконі Пресвятої Богородиці «Всецариця».

За словами Світлани Байталюк,  етнотуризм – це не тільки мандрівка в минуле, а й подорож через серце, у минувшину попередніх поколінь. А коли мова йде про культуру лемків, то це мандрівка у глибину далеких століть із певним трагічним складником. Це цілий пласт глибокої культурної спадщини.

"Ми не маємо права це все втратити. Тому наш департамент у межах обласної програми на 2021-2025 роки й організував такий етномаршрут, який стосується лемківської культури. Вже починаємо маркувати цей маршрут, хочемо, щоб ним пройшли туристи, усі, хто цікавиться нашою історією, культурою. Логістика тут прекрасна, дорогі нові, мандрівка комфортна, а позитивних емоцій, як вже переконалися учасники такої подорожі, – багато», – додала директор департаменту культури і туризму Тернопільської ОДА.

Як повідомляв Укрінформ, етнотуризм на Тернопільщині в останні роки активно розвивається. Адже волиняни, галичани, подоляни, лемки та бойки, які живуть на теренах області, мають свої етнографічні відмінності, відтворені в побуті, традиціях, вишивці, пісні. Ці традиції, зокрема, репрезентують у низці гастрономічних фестивалів, етно- та гастротурів «Смачне Тернопілля».

Представники департаменту культури та туризму Тернопільської ОДА спільно з працівниками музейного комплексу "Лемківське село" м.Монастириська провели екологічну акцію.
Спільними зусиллями 22 листопада вони прибрали та впорядкували територію «Ватряного поля» в урочищі Бичова де щорічно відбувається Міжнародний фестиваль лемківської культури «Дзвони Лемківщини», дитяча «Лемківська ватрочка», дитячий фестиваль «Лемківські пацьорки».
«Проведення таких толок на туристичних об’єктах області вже стало доброю традицією. Ці об’єкти є візитівкою Тернопільщини, то ж їх вигляд і стан є важливими індикаторами туристичної привабливості нашого краю», - каже директор департаменту Світлана Байталюк.
Музейний комплекс «Лемківське село» – це унікальний і єдиний у світі музей лемківської культури. В ньому зібрано експонати, привезені українцями з різних теренів Лемківщини та подаровані для збереження звичаїв і традицій лемківської культури. На сьогодні в музеї є понад 3 тисячі автентичних лемківських речей вжитку та побуту, декору та мистецтва.
Незабаром на чотирьох туристичних пам’ятках Бучаччини з’являться таблички з QR-кодами.
Зокрема їх встановлять у Арт-дворі, Костелі св. Йосафата у Звенигороді, Костелі Різдва Пресвятої Діви Марії у Старих Петликівцях та Язловецькому палаці.
Туристу потрібно лише відсканувати код за допомогою мобільного пристрою, а програма скерує їх на потрібний сайт, де мандрівник отримає базову інформацію про об’єкт.
Розміщення таких інформаційних стендів здійснюється в рамках обласної програми розвитку туризму в Тернопільській області на 2021-2025 роки, яку реалізовує Департамент культури та туризму Тернопільської ОДА.
Про можливість встановлення інформаційних таблиць QR-кодів на усіх туристичних принадах Бучацької громади йшлося під час зустрічі директора департаменту культури і туризму Тернопільської ОДА Світлани Байталюк із заступницею Бучацького міського голови Олени Сурм’як та начальником відділу культури, молоді та спорту Бучацької міськради Оксаною Пискливець.

Міністерство культури та інформаційної політики створило Цифрову мапу подій до Дня незалежності України.

Це національна єдина платформа, що висвітлюватиме події, присвячені 30-й річниці незалежності. Проєкт охоплює всі області України.

На мапі кожна область має свою унікальну квітку-символ. В рамках відзначення незалежності України планується провести понад 300 заходів.

На Цифровій мапі подій в інтерактивному форматі відображатиметься місце, час та дата подій з розгорнутою інформацією про саму подію. Мапа також містить зручний функціонал пошуку за локацією та датою і посилання на соціальні мережі та інші зовнішні ресурси.


Завдяки Цифровій мапі користувач матиме змогу переглянути всю інформацію про події в конкретному місці та зможе спланувати їх відвідування.

Інформаційний партнер проєкту – УНІАН 

Учасники всеукраїнського фестивалю туристичних маршрутів та народних художніх промислів ,,Мандруй Україною” матимуть нагоду ознайомитися з туристичним потенціалом Тернопільщини.

Захід відбудеться 22 – 24 серпня в рамках відзначення 30-ї річниці незалежності України. Проведуть його в національному музеї народної архітектури та побуту України (музей просто неба "Пирогів").

Одна з головних цілей фестивалю – розкрити туристичний потенціал кожного регіону та куточка України.

Тому кожного дня представники Обласних державних адміністрацій та туристичних магнітів презентуватимуть свої регіони та найвизначніші, найцікавіші для туриста локації.

Про туристичні принади Тернопільщини відвідувачам виставки розповідатимуть представники департаменту культури та туризму та туристичних інформаційних центрів краю. Вони ж візьмуть участь у панельних дискусіях.

Майстри народних промислів з Тернопілля проведуть серію майстер-класів для гостей фестивалю, а виробники крафтової продукції проведуть імпровізований гастротур нашим гостинним краєм.

Відвідувачі фестивалю зможуть взяти участь в будь-якому з майстер-класів, купити сувеніри, локальні продукти, а також насолодитися гучним святом, подивитись виступи кращих творчих колективів з українських регіонів.

Нещодавно, директор АРР "Закарпаття" Михайло Данканич разом з начальницею Управління туризму та курортів Закарпатської ОДА Маріанна Готра з робочим візитом відвідали Тернопільську область.

Обмін практиками та створення нового доповнення до відвідування туристичних та екскурсійних груп м.Тернопіль - така головна ідея зборів туристичного активу а також представників туристичної галузі, які нещодавно зустрілися у новому закладі харчування Taverna Jurgen

6 серпня 2020 року Управлінням туризму Тернопільської обласної державної адміністрації спільно з Національним-природним парком «Кременецькі гори» було проведено інфо-тур для суб’єктів туристичної галузі та місцевих ЗМІ.

Сторінка 1 із 13